Twoje dziecko nie umie zająć się sobą?

Kurs Samodzielne Dziecko

Nauczę Cię jak sprawić, by Twoje dziecko umiało bawić się samodzielnie i sprzątało po swojej zabawie i byś Ty miała więcej czasu dla siebie. Pokażemy, jakie zabawki wybrać, by przyciągnęły uwagę Twojego dziecka na dłużej.

Twoje dziecko wymaga od Ciebie ciągłej opieki, zainteresowania, pomocy i obecności?

Nie możesz zostawić dziecka samego nawet na chwilę, żeby w spokoju skorzystać z toalety?

Chciałabyś, żeby Twoje dziecko potrafiło zająć się samodzielną zabawą chociaż przez 15 minut?

Martwisz się, że Twoje dziecko jest zbyt mało samodzielne i zaradne? Że nie umie się skoncentrować?

Męczy Cię to, że Twoje dziecko ma totalną mamozę i mimo tego, że bardzo je kochasz, to potrzebujesz chwili wytchnienia?

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko zajmuje się samodzielną, rozwojową zabawą, a Ty jesteś obok, ale nie jesteś już na jego smyczy i możesz poświęcić trochę uwagi także sobie

Pokażemy Ci, jakie aktywności proponować dziecku, by chętnie zajmowało się sobą i rozwijało samodzielność

Poznaj metody na to, by:

  • Twoje dziecko zaczęło być bardziej samodzielne i samowystarczalne w zabawie
  • Lepiej i na dłużej koncentrowało się na jednej czynności
  • Proponować mu zabawy i aktywności, które są dostosowane do jego wieku i umiejętności, a jednocześnie na tyle angażujące, by wciągało się w samodzielną zabawę nawet na kilkanaście-kilkadziesiąt minut
  • Dawać mu więcej okazji do rozwijania samodzielności i sprawczości, dzięki czemu chętniej będzie próbować podejmować nowe aktywności
  • Twoje dziecko zaczęło chętnie wywiązywać się ze swoich obowiązków i byś nie musiała toczyć z nim wojen za każdym razem, kiedy trzeba posprzątać zabawki
  • Twoje dziecko zaczęło zasypiać samodzielnie, samodzielnie korzystało z toalety i samodzielnie jadło posiłki

W jakim wieku jest Twoje dziecko?

Niemowlę

Jeśli jesteś mamą niemowlęcia, to oczywiście wiesz, że ono w najbliższym czasie nie będzie sprzątało po sobie zabawek, ale jest w stanie samodzielnie bawić się na macie przez kilka (czasem nawet kilkanaście) minut, o ile tylko ma ku temu stworzone warunki i zabawki angażujące te umiejętności, które akurat są u niego na tapecie 😉

Może też zasypiać samodzielnie, o czym będziemy mówić w module 4.

Dwulatek

Dwulatek zaczyna bardzo mocno odczuwać potrzebę autonomii, co zresztą jest jedną z głównych przyczyn tzw. “buntu dwulatka”, a to się wiąże z pędem do samodzielności. Jeśli źle do tego zjawiska podejdziesz, to będziesz miała duże problemy wychowawcze, ale jeśli prawidłowo go zaprzęgniesz, to będziesz miała mniej awantur, a więcej spokoju.

Do tego dziecko w tym wieku zaczyna stopniowo być gotowe do pożegnania z pieluszką (o czym mówimy w bonusie), które jest tym łatwiejsze, im wcześniej zaczniesz je do tego przygotowywać (już od urodzenia).

A jeśli w tym wieku masz jeszcze trudności z samodzielnym zasypianiem, jedzeniem i ubieraniem się, to moduł 4 odmieni Twoje życie.

Roczne dziecko

Roczne dziecko może już bawić się samodzielnie jeszcze dłużej niż kilkumiesięczne, a w dodatku zacząć pomagać w obowiązkach domowych, wiele się przy tym ucząc, o ile wiesz, jak je do tego zachęcać, dbając o bezpieczeństwo.

Może też zacząć samo się ubierać i dbać o higienę – oczywiście w pewnym zakresie.

Jest też już gotowe do zasypiania samodzielnie (nawet jeśli Ty nie jesteś) i umiejętne przeprowadzenie go przez ten proces wyposaży go w umiejętności ważne na całe życie. Mówimy o tym w module 4 kursu.

 

Trzylatek

Trzylatek natomiast potrafi już wykonać wokół siebie naprawdę sporo. Zdziwisz się, jak bardzo pomocne i odpowiedzialne potrafi być Twoje dziecko. Będzie potrafiło zająć się sobą naprawdę długo (i to bez telefonu!) i będzie umiał utrzymywać porządek i uczestniczyć w domowych obowiązkach. Wszystkie babcie i ciocie będą pod jego wrażeniem 🙂

A jeśli w tym wieku masz jeszcze trudności z samodzielnym zasypianiem, toaletą, jedzeniem i ubieraniem się, to moduł 4 odmieni Twoje życie. 

Jak sama widzisz, skorzystasz z tego kursu niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko.
A im wcześniej zaczniesz pracować nad samodzielnością, tym szybciej zobaczysz efekty i tym łatwiej będzie zarówno Tobie, jak i dziecku.

Czego się dowiesz?

  • Jak w praktyce stosować montessoriańską zasadę “Naucz mnie zrobić to samemu”
  • Jak działa mózg małego dziecka i jakiego poziomu samodzielności możesz od niego wymagać?
  • Jakie proponować dziecku zabawy, by były dla niego angażujące (tzn. nie za łatwe i nie za trudne) na danym etapie jego rozwoju
  • Kiedy dziecko może osiągnąć stan flow (takiego skupienia na danej czynności, że nie zauważa świata wokół i upływu czasu)
  • Od czego zależy koncentracja i skupienie dziecka?
  • W jaki sposób wybierać zabawki i pomoce edukacyjne dla dziecka tak, by bawiło się nimi długo, a nie rzuciło w kąt po 2 tygodniach używania
  • Jak wprowadzać zasady i ustalać granice (np. dotyczące utrzymywania porządku w pokoju) tak, by były respektowane przez dziecko
  • W jaki sposób działa motywacja wewnętrzna i czy jest jakiś inny sposób, by zachęcić kogoś do samodzielności i uczestnictwa w życiu domowym np. poprzez sprzątanie zabawek czy pomaganie w kuchni (uwaga spoiler: nie ma!)
  • Jak przygotować przestrzeń w pokoju dziecka i w całym domu, tak by wspierała jego samodzielność i zachęcała do wykonywania czynności w coraz bardziej samodzielny sposób
  • Jak ułożyć plan dnia, by dziecko chętniej współpracowało i wykonywało czynności samodzielnie
  • Jak zwiększyć gotowość dziecka na nieprzewidziane i/lub nieprzyjemne wydarzenia (jak np. wizyta u lekarza)
  • Jak wdrażając dziecko do codziennych czynności domowych budować jego samodzielność i sprawczość
  • Jak sprawić, by dziecko było bardziej uważne na to, co się dzieje dookoła i w czym uczestniczy
  • Jak dzieki temu, że Twoje dziecko będzie coraz bardziej samodzielne, będzie to wpływało na jego pewność siebie i poczucie własnej wartości (uwaga spoiler: dodatnio!)
Autorki kursu

Cześć, jesteśmy Magda i Dorota!

Magda Skotnicka

Magda Skotnicka

Współautorka kursu

Ukończyłam szereg certyfikowanych kursów Montessori i mam 20-letnie doświadczenie w pracy z dziećmi w tej metodzie i nie tylko. Jestem bowiem poszukiwaczem rozwojowym, próbuję różnych podejść i metod, by znaleźć takie połączenia, które dają mi najwięcej jako mamie, nauczycielce i trenerce.

Pracując w placówkach Montessori i demokratycznych zrozumiałam, jak ważne jest to, by zacząć od siebie. Jak wiele zyskuje dziecko na tym, że mama troszczy się najpierw o własny rozwój, by móc z sukcesem troszczyć się o rozwój dziecka. Moja wiedza pedagogiczna oraz podróż na ścieżce rozwoju osobistego zaowocowała moim podejściem do roli rodzica i unikalnym spojrzeniem na metodę Montessori.

Z doświadczenia wiem, co jest niezbędne rodzicom, by wystartować z metodą Montessori, a co sprawdza się tylko w przedszkolu. Poprowadzę Cię za rękę przez cały proces wdrażania ducha Montessori i NVC w Twoje życie.

Dorota Puchlew-Grzelak

Dorota Puchlew-Grzelak

Współautorka kursu

Od kiedy pamiętam, pasjonuję się psychologią i działaniem mózgu. Lubię czytać, uczyć się, dowiadywać się nowych rzeczy. Mam wiele zainteresowań i lubię wychodzić poza schematy i utarte ścieżki.

Moje dzieci uczą się w edukacji domowej, a kiedy były małe prowadziłam je zgodnie z metodą Domana i wprowadzałam elementy metody Montessori.

Moje pasje i zdolności zaprowadziły mnie na studia psychologiczne, skończyłam studia podyplomowe na kierunku Neurodydaktyka i szereg szkoleń, m.in. neurobiologii, neuropsychologii, metody Domana i wczesnej nauki czytania i matematyki metodą Montessori. Lubię łączyć klocki z różnych metod i nurtów, staram się rozwijać jako mama czerpiąc z nich wszystkich po trochu.

Cieszę się, że wiedza psychologiczna i neuronauka tak wiele wnosi do naszego życia jako rodziców i że możemy przekładać ją na nasze relacje z dziećmi, by uniknąć błędów, o których nasi rodzice nie mieli pojęcia, bo nie było jeszcze dostępu do tej wiedzy.

Moduły kursu

Co znajdziesz wewnątrz kursu
“Samodzielne Dziecko”

Moduł 1

Prowadzenie dziecka

Dowiesz się:

  • Jak poprowadzić dziecko, by było samodzielne, wewnątrzsterowne i umiało panować nad swoimi popędami
  • Jak budować w nim pewność siebie i poczucie własnej wartości z jednoczesną wrażliwością na potrzeby innych?
  • Jak uczyć dziecko stosowania się do zasad, tak by ta chęć wypływała od niego samego?
Moduł 2

Przestrzeń

Dowiesz się:

  • W jaki sposób, korzystając z zasad pedagogiki Montessori, przygotować przestrzeń w domu, by wspierała samodzielność dziecka?
  • Czego możesz się pozbyć z domu, bo to rozprasza i przeszkadza Twojemu dziecku w samodzielności i dbaniu o porządek
  • Jak naturalnie wprowadzać dziecko w obowiązki domowe?
Moduł 3

Aktywności

Dowiesz się:

  • Jak dobierać proponowane zabawy i aktywności do etapu rozwoju dziecka, by były w stanie zaangażować je na dużo dłużej?
  • Jak wybierać zabawki i pomoce edukacyjne, by dostarczały dziecku frajdy na dużo dłużej i tak szybko się nie nudziły?
Moduł 4

Rytm dnia

Dowiesz się:

  • Jak powtarzalność i rytuały zwiększają poczucie bezpieczeństwa dziecka, dzięki czemu ma ono przestrzeń na rozwój samodzielności i sprawczości
  • Jak pomagać dziecku uczyć się samodzielnie zasypiać, ubierać się, jeść i korzystać z toalety 
Bonus:

Harmonogram

  • Kompletny plan angażujących zabaw dla dziecki 0-3 lata w podziale na miesiące
  • W jakiej kolejności wprowadzać kokretne aktywności, by nie były ani zbyt łatwe, ani zbyt trudne dla dziecka
  • Jasna rozpiska, dzięki której już nie będziesz się zastanawiała, czy Twoje dziecko może już się uczyć danej umiejętności
Bonus:

Do wyboru

  • Warsztat “Jak odpieluchować dziecko?” w naturalny, pełen szacunku sposób – bezkonfliktowy i bezstresowy dla dziecka i dla Ciebie
  • A jeśli Twoje dziecko ma to już za sobą – warsztat “Problemy przy wychodzeniu z domu” – jak poradzić sobie z awanturami przy wyjściach do przedszkola/żłobka/lekarza itd.
Twoja inwestycja

Kurs samodzielne dziecko

497 zł    197 zł

Wszystko, czego potrzebujesz, by Twoje dziecko stało się bardziej samodzielne.

By przestało wisieć na Tobie, a zaczęło zajmować się samodzielną zabawą

By przestało bałaganić, a zaczęło współpracować.

By stopniowo wdrażało się w obowiązki domowe, a Ty nie bała się, że będziesz robić wszystko wokół niego do 18-tki.

Byś miała chwilę oddechu, wiedząc, że Twoje dziecko zajmuje się rozwijającą zabawą i że samodzielna zabawa też jest cenna dla jego rozwoju.

Byś przestała mieć wyrzuty sumienia, że masz czasem dość.

Promocyjna cena dostępna przez:

faQ – najczęściej zadawane pytania

Czy to u mnie zadziała?

Metody przedstawione w kursie są uniwersalne. Działają dla każdego dziecka, różnica polega tylko na tym, że u niektórych dzieci zadziałają one szybciej, a u innych zajmie to więcej czasu.

Najważniejsza jest Twoja konsekwencja i wytrwałość w zgłębianiu kursu i wprowadzaniu w życie wskazówek w nim zawartych.

Prawdopodobnie będziesz potrzebowała wracać do kursu wielokrotnie, bo wiedza w nim zawarta przekazana jest w zwięzły sposób i jest jej naprawdę dużo, więc za każdym kolejnym razem, kiedy będziesz słuchać, zapamiętasz inne wskazówki.

Wasza relacja z dzieckiem będzie też w innym miejscu, więc inne aspekty będą dla Ciebie kluczowe w danym momencie.

Czy jeśli chcę, by moje dziecko zajęło się sobą, to oznacza, że jestem złą matką?

Abolutnie nie.

Nie chodzi tutaj o zostawienie dziecku samemu sobie. Rzucenie w kąt i zajęcie się malowaniem paznokci.

Totalnie nie o to chodzi!

Samodzielna zabawa jest niezmiernie ważną umiejętnością dziecka, która jest niezbędna m.in. do osiągnięcia:

  • umiejętności skupienia się
  • wytrwałości (kiedy się coś nie udaje)
  • pewności siebie (kiedy się w końcu uda)
  • zaradności
  • pomysłowości
  • niezależnego myślenia itd.

Twoje dziecko potrzebuje Twojej bliskości i absolutnie nie namawiamy do tego, by jej dzięcku skąpić.

Ale rozwój powinien być zbilansowany, a kiedy dziecko cały czas jest na Twoich rękach, to się nie rozwija. 

Oczywiście dzieci są różne i mają różne potrzeby, ale nawet high need baby można stopniowo uczyć samodzielności. I trzeba to robić, dla jego dobra.

Bo chcesz zadbać o dziecko i chcesz zadbać o siebie. 

A tylko jeśli zadbasz o siebie, to możesz dobrze zadbać o dziecko.

Kiedy jesteś wykończona, bo nie masz ani chwili dla siebie, to nie jesteś zadbana, a więc Twoje dziecko też nie może być.

Kółko się zamyka, pętla się zaciska. 

Więc tak, jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko umiało zająć się sobą, to jesteś dobrą matką.

Dla jakiego wieku przeznaczony jest kurs?

Kurs został stworzony z myślą o małych dzieciach: od 0 do 3 lat i tego okresu dotyczy proponowany przez nas harmonogram aktywności.

Oczywiście poziom samodzielności dla dzieci w różnym wieku będzie inny i tu też przeprowadzimy Cię za rękę przez to, czego możesz wymagać od dziecka w danym wieku.

Skorzystasz z tego kursu niezależnie od tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko. A im wcześniej zaczniesz pracować nad samodzielnością, tym szybciej zobaczysz efekty i tym łatwiej będzie zarówno Tobie, jak i dziecku.

Na jaki czas otrzymuję dostęp?

Dostęp do kursu otrzymujesz natychmiast po zakupie i masz go na zawsze.

Tzn. dopóki działa platforma, a mamy ją wykupioną na 2 lata, więc to jest czas minimalny, ale nie zamierzamy zamykać działalności, tylko dalej ją rozwijać, więc na pewno będzie to dużo dłużej.

 

Jaka jest forma kursu?

Kurs jest nagrany w formie video: bardzo ciepły głos Magdy oraz animowana i piękna wizualnie prezentacja, byś miała przed sobą strukturę kursu i wiedziała, w jakim punkcie się znajdujesz.

Video są zagnieżdżone w taki sposób, byś mogła uruchomić je na każdym urządzeniu i np. na telefonie czy tablecie wyłączyć ekran i tylko słuchać, kiedy jesteś np. na spacerze z dzieckiem, prasujesz, czy towarzyszysz zasypiającemu dziecku i chcesz po cichutku słuchać na słuchawkach.

Do tego do wielu lekcji dołączone są podsumowania i checklisty do pobrania dla Twojej wygody i lepszego przyswojenia materiałów kursowych.

Kurs jest umieszczony na platformie kursowej, do której dostaniesz login i hasło zaraz po opłaceniu kursu. Wszystkie kursy, które kupiłaś znajdziesz w górnym menu pod hasłem Moje kursy.

W trakcie przerabiania kolejnych lekcji system będzie odznaczał te lekcje, które już obejrzałaś, dzięki czemu zawsze będziesz wiedziała, gdzie skończyłaś i nie będziesz musiała tego miejsca odszukiwać.

Do tego klikając na video w ikonkę koła zębatego możesz zmienić prędkość odtwarzania, np. przyspieszyć, jeśli wolisz słuchać szybciej. 

Lekcje trwają ok. 5-10 minut, więc na tyle krótko, byś była w stanie stosunkowo łatwo znaleźć czas na ich przerobienie.

Nie mam czasu na kursy

Prawda jest taka, ze skoro tu jesteś, to problem niesamodzielności Twojego dziecka Cię dotyczy.

Więc najprawdopodobniej nie masz ani chwili dla siebie. Albo masz tych chwil bardzo mało. Ale pomyśl, ile czasu odzyskasz, kiedy Twoje dziecko stopniowo będzie umiało zajmować się zabawą samodzielną. Przez kilka minut. Potem przez kilkanaście. A w końcu przez 20-30 minut będzie w stanie totalnego skupienia, bo podsuniesz mu coś, co je wciągnie.

Kurs składa się z krótkich, 5-10 minutowych lekcji, których możesz słuchać na spacerze, ćwicząc, czy gotując obiad.

I gwarantuję Ci, ten czas, który spędzisz na jego słuchaniu, zwróci Ci się z nawiązką w postaci coraz dłuższych okresów skupienia Twojego dziecka na samodzielnej zabawie. Albo samodzielnym sprzątaniu klocków po zabawie. Albo samodzielnym nalewaniu sobie wody do kubka, co musiałaś zawsze robić Ty.

Kurs jest za drogi, nie mam teraz pieniędzy

A czy masz świadomość, ile pieniędzy wydajesz na zabawki, które bawią Twoje dziecko tylko przez kilka dni?

Albo babcie i ciocie, które chcą kupić coś efektownego, ale na Twoim dziecku to nie robi wrażenia?

A ile energii tracisz na bycie cały czas na zawołanie dla Twojego dziecka? Twój czas też jest przecież wartościowy.

Dlatego pytanie nie brzmi: “czy ten kurs jest drogi?” tylko: czy ten kurs jest wart swojej ceny? Czy pozwoli Ci na odzyskanie straconego niepotrzebnie czasu i pieniędzy na zabawki i aktywności, które po prostu nie ruszają Twojego dziecka?

 

Nie wspominając już o tym, że później cena kursu będzie wyższa 😉

Czy kurs pokrywa się z innymi kursami?

Kurs “Jak porozumieć się z dzieckiem” powstał na bazie części kursu “Start z Montessori” wraz z “Harmonogramem aktywności Montessori”- jeśli masz już dostęp do kursu wraz z harmonogramem, nie kupuj niniejszego kursu.

Jeśli Twoją największą bolączką jest w tej chwili konieczność wspierania samodzielności u Twojego dziecka i nie masz kursu “Start z Montessori”, to kurs “Samodzielne dziecko” będzie dla Ciebie idealny.

Jeśli natomiast interesuje Cię metoda Montessori i chcesz poznać ją od A do Z, to wybierz kurs “Start z Montessori“.